Mladý vystavovatel

Tato soutěž je otevřená mladým vystavovatelům do 16 let a jejím cílem je příprava a výchova mladých zájemců o vystavování na ruce. Pony jsou mladými vystavovateli předváděni podobně jako na výstavách klasických, v kroku a v klusu. Tato třída je otevřena pro klisny a valachy roční a starší.

V MV posuzovatel hodnotí zejména správnou práci dítěte s poníkem s ohledem na korektní předvedení poníka v kroku, klusu a výstavním postoji. MV je SVT, ve které posuzovatel NEHODNOTÍ KVALITU PONÍKA. Může jí však vzít v úvahu, pokud se rozhoduje mezi dvěma stejně dobrými výkony mladých vystavovatelů.

Vzhledem k tomu, že vystavovat mohou děti od tří do šestnácti let, je třeba věnovat velkou pozornost výběru vhodného poníka pro konkrétního mladého vystavovatele. Malým dětem lépe poslouží malý, klidný shetlandský pony, kterého dokážou bezpečně předvést i v klusu. Starší junioři asi lépe ocení temperamentnější velšské pony, nebo jiné příslušníky Mountan and Moorland plemen.

Tato třída patří v České Republice v posledních letech k nejoblíbenějším. Počty startů se obvykle pohybují mezi 30-50, a proto bývá dále dle věku dětí dělena na několik oddělení. SVT Mladý vystavovatel vede soutěžící k tomu, aby byli schopni korektně a bezpečně svého svěřence předvést. Tyto zkušenosti mohou pak využít, buď v klasických výstavních třídách, nebo například při zkouškách základního výcviku jezdce, kde je předvedení koně součástí zkoušky, nebo třeba jen při běžné manipulaci se svým koněm.

Přínos této speciální výstavní třídy oceňují i chovatelská sdružení a třídy mladých vystavovatelů od roku 2015 podporuje ASOCIACE SVAZŮ CHOVATELŮ KONÍ ČR.

Odkaz na cenu ASCHK ČR pro nejlepšího mladého vystavovatele naleznete ZDE.